Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) bude v příštím roce hospodařit s rozpočtem ve výši 65,7 miliardy korun. Vládou schválený rozpočet pokrývá všechny běžící dopravní stavby, opravy a údržbu silniční a železniční sítě i řadu stavebních projektů, které budou v příštím roce nově zahájeny. Naplno poběží příprava nových silničních a železničních staveb, na níž je v rozpočtu vyčleněno více než 3,6 miliardy korun. Rozdělení financí na jednotlivé stavby se bude během roku upravovat podle toho, jaká bude aktuální situace příjmů a výdajů rozpočtu SFDI a potřeby staveb. Na všechny dopravní stavby, které budou během příštího roku připraveny k zahájení, budou peníze z fondu k dispozici.
„S finální podobou rozpočtu SFDI jsem spokojen, samozřejmě vždy jde o kompromis mezi potřebami resortu a rozpočtovou kázní. Ve fondu je dostatek peněz na to, abychom nejen pokračovali v těch stavbách, které máme rozestavěné, ale i na to, abychom zahájili všechny projekty, na něž nyní peníze alokované v rozpočtu nejsou, ale získají stavební povolení,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok.
V příštím roce budou dle schváleného rozpočtu SFDI pokračovat například tyto klíčové silniční stavby: D3 Veselí nad Lužnicí – Bošilec a další úseky D3, D1 Přerov – Lipník, modernizace D1 v již rozestavěných úsecích, D8 Lovosice – Řehlovice či D11 Osičky – Hradec Králové. Pokračovat bude stavba R4 v úseku ze Skalky po křižovatku se silnicí II/118. Další části R4 pak chce ministerstvo stavět se zapojením soukromého kapitálu ve formě tzv. PPP projektu. Stavět se bude i další z důležitých obchvatů , na silnici I/53 v Lechovicích. Nově zahájeno bude alespoň pět dalších úseků modernizace D1, výstavba obchvatu Frýdku-Místku na R48 či například severní obchvat Opavy. Seznam plánovaných staveb je ale výrazně delší a bude se průběžně rozšiřovat o ty projekty, které budou připraveny k výstavbě.
Na železnici bude pokračovat například modernizace trati Rokycany – Plzeň, rekonstrukce železniční stanice Olomouc, modernizace traťového úseku Praha Běchovice – Úvaly, rekonstrukce zastřešení haly Praha hl. n. nebo rekonstrukce kunčického zhlaví ve stanici Ostrava-Vítkovice. Z nových projektů začne optimalizace trati v úseku Praha Hostivař – Praha hl. n., přestavba osobního nádraží v Plzni či rekonstrukce kolejí v úseku Ostrov nad Oslavou – Žďár nad Sázavou.
Příprava všech silničních a železničních staveb, jejichž zahájení je plánováno na příští roky, naplno pokračuje a jsou na ni ve fondu dopravy zajištěny finance. Ministerstvo počítá s tím, že na přípravu silničních a železničních staveb uvolní v příštím roce SFDI více než 3,6 miliardy korun. Pokrývá tak přípravu všech staveb, které mají na rok 2016 plánovaný termín zahájení a výrazně investuje do projektové přípravy, která byla v minulosti zanedbána. Ministerstvo zároveň dalo svým klíčovým investorským organizacím – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Správě železniční dopravní cesty pokyn, aby v přípravě pokračovaly v co nejrychlejším tempu bez ohledu na to, zda mají stavby v současném rozpočtu zajištěny finance na realizaci.
Rozdělení peněz na jednotlivé stavby se bude během roku upravovat podle toho, jaká bude aktuální situace příjmů a výdajů rozpočtu SFDI. Plánované výdaje mohou například snížit výběrová řízení, která srazí odhadované ceny. Klíčem pro výběr nových staveb, které se podaří v příštím roce financovat, bude jejich aktuální připravenost. Rozhodující bude, zda se podaří dokončit přípravu, tedy vykoupit pozemky, zajistit stavební povolení a vybrat zhotovitele. V případě potřeby dalších zdrojů na zahajování nových staveb budou vedena jednání s Ministerstvem financí v návaznosti na vývoj státního rozpočtu.
Bilanci rozpočtu bude SFDI průběžně vyhodnocovat a koncem prvního čtvrtletí přijde resort s informací o tom, zda rozpočet umožní poskytnutí další mimořádné dotace krajům na opravy silnic II. a III. třídy. V letošním roce mohly kraje čerpat ze SFDI až 4,4 miliardy Kč. Ministerstvo dopravy je připraveno hledat ještě další podporu na krajské silnice, pokud to rozpočet fondu dopravy určený na státní komunikace umožní.